Side-chain część 6 – bramka i odwracanie polaryzacji

sidechgateKolejny komentarz i kolejny sposób realizacji pompki. W zasadzie rzecz oczywista, i pisałem, że tego typu oczywiste rozwiązania mnie nie interesują. No tak, mnie nie, ale może dla kogoś będzie to interesujące? Zabaw z bramką i kompresorem ciąg dalszy – kolejne dwa sposoby uzyskania TEGO efektu.

Wykorzystamy pakiet Reaplugs, o którym była już mowa – kto nie ma, ten trąba 😉  Najpierw klasyka gatunku – kluczowany kompresor z możliwością mieszania sygnału bezpośredniego. Routing jak na zrzucie poniżej, w świetle poprzednich przykładów wszystko powinno być jasne:

sidechain-comp-mix

Stosunek sygnału „cichego” do „głośnego” łatwo ustawiamy mikserem WET/DRY w prawej części wtyczki. Oczywiście sterowanie kompresora sygnałem „tylnym” na grupie kwadrofonicznej.

Brzmi oczywiście zgodnie z oczekiwaniem 😉

A teraz coś trudniejszego – to samo, ale z bramką. W tym przypadku bramka ma coś, czego nie ma kompresor, i choćby dlatego jest w tym zastosowaniu lepsza – chodzi o parametr HOLD. Żeby sygnał przepuszczany przez bramkę powodował w efekcie ściszanie a nie zgłaśnianie, musimy go owszem, dodać, ale w przeciwfazie, czyli po prostu odjąć. Od tego, ile go odejmiemy, zależeć będą proporcje między momentami cichymi o głośnymi. Zrzut wyjaśnia wszystko, pamiętajmy o sterowaniu kompresora sygnałem tylnym i odwróceniu fazy w jednym kanale Pada:

sidechain-gate-phaserev

A brzmienie z dość przypadkowymi ustawieniami ale z wykorzystaniem parametru HOLD jest takie:

Moim zdaniem możliwość ustawienia podtrzymania otwarcia bramki i w rezultacie opóźnienie rozpoczęcia fazy zgłaśniania podkładu jest dość cenna, dając dodatkowe możliwości – choć metoda z bramką jest trochę bardziej skomplikowana i robi większy „bałagan” w sesji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.