Adaptacja akustyczna część 6 – pomiary Room EQ Wizard

wełna mineralnaWszyscy znamy (albo przynajmniej powinniśmy znać) program Room EQ Wizard. Jest to standard, w dodatku darmowy (po obowiązkowej rejestracji), w zasadzie nie ma się co zastanawiać, tylko pobierać, instalować i robić. Tylko, że wymaga to jednak pewnego przygotowania – przynajmniej mentalnego. Poprzednia część pokazała, że nie tylko warto, ale i trzeba. Zobaczmy, jak zmierzyć i znaleźć problematyczne częstotliwości pomieszczenia wykorzystując Room EQ Wizard. Do dzieła!

Room EQ Wizard v 5.0Cała procedura pomiarowa z użyciem Room EQ Wizard jest już dokładnie opisana i nie będę powielał instrukcji, tym bardziej że nie zrobiłbym chyba tego lepiej. Z wielu stron polecam zaprzyjaźnioną stronę zakamarkiaudio.pl z wpisem o trudnym do pomylenia tytule „Jak wykonać pomiary programem Room EQ Wizard” – tam jest wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby pomiary wykonać, zresztą nie ma tego aż tak dużo. A co potem? Niestety, zgadzam się z Igorem, twórcą bloga zakamarkiaudio.pl, że „musimy się przygotować na sporo pracy, czytania, eksperymentowania i niestety – kosztów„. Z tymi kosztami to na szczęście tragedii nie ma. Ale na razie zajmijmy się pomiarami, tym razem już porządnie.

Dla nowego „pokolenia komputerowego”, które niekoniecznie chce czytać „w językach”, Michał Lewandowski przygotował filmiki, bardzo dokładnie wyjaśniające całą procedurę kalibracji i pomiaru – polecam:

Room EQ Wizard kalibracja poziomówNajnowsza wersja REW wspiera sterowniki ASIO – i wprawdzie coś tam piszą, że niekoniecznie interfejsy firewire, to Konnekt 6 działa bardzo dobrze, a z drugiej strony Pro-Tools HD mimo sterowników ASIO jakoś nie chce. Ja jestem niecierpliwy – jak już wszystko działa (a działa elegancko), to szybko kalibruję interfejs i poziomy i zabieram się za pomiary.

Room EQ Wizard pomiar w tokuEfektem pomiarów będą znane wszystkim rysuneczki – albo w formie charakterystyki częstotliwościowej (i fazowej), albo w formie trójwymiarowego wykresy typu waterfall. Na początku z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić, jak spisuje się testowy monitor APS AEON. I znów z wrodzonym brakiem cierpliwości przystawiłem do niego mikrofon ustawiony na charakterystykę dookólną. Wyniki pomiarów – już wkrótce 😉

przykładowy wykres waterfall programu Room EQ Wizard

Przykładowy wykres typu waterfall z programu Room EQ Wizard

Reklama

5 komentarzy do “Adaptacja akustyczna część 6 – pomiary Room EQ Wizard

 1. Wojtek Pilwinski

  Witam serdecznie. Przygotowuję się powolutku do pomiarów swojego pokoju. Mam już skalibrowany interfejs 🙂 i mikrofon. Jednak frapuje mnie wciąż jeden temat: Jak to jest z głośnikiem? Jak go skalibrować? Mam stare głośniki z wieży Technics. W necie nie mogę znaleźć wykresu ich charakterystyki częstotliwościowej. Gdybym znalazł, mógłbym w oparciu o taki wykres wykonać jakiś przybliżony plik kalibracyjny i wstawić go zamiast pliku kalibracyjnego interfejsu, który i tak jest prawie idealną kreską. Chciałbym prosić o poradę: jeżeli nie znam charakterystyki częstotliwościowej głośnika, to po wykonaniu pomiarów, skąd mam wiedzieć, które zakrzywienia otrzymanych wykresów są zależne od akustyki mojego pokoju, a które od charakterystyki głośnika?

  Odpowiedz
  1. nagrywamy Autor wpisu

   Głośniki są istotne. Ale nie chodzi tyle o nierównomierności, ile o pasmo, bo to może skończyć się na 100 czy 80Hz. Jak działają same głośniki to w sumie łatwo zmierzyć – wystarczy przystawić mikrofon odpowiednio blisko, jakieś 10cm (w przypadku obudowy z otworem trzeba pokombinować). Mikrofon ustawiony blisko praktycznie ignoruje odpowiedź pomieszczenia. Ale przede wszystkim warto po prostu spróbować, z „jakimś” mikrofonem – to po prostu widać 😉

   Odpowiedz
   1. Wojtek Pilwinski

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, tylko pytanie 🙂 co „po prostu widać”?
    Pozdrawiam 🙂

   2. nagrywamy Autor wpisu

    Co widać? Przejdź do następnej części. Mikrofon blisko przy głośniku:

    blisko

    i pomiar w tym samym pomieszczeniu:

    daleko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.