Reamping część 51 – wszystko na jednej płytce

dawamp-2-03Długo nie pisałem, ale prace trwają nieustannie. Dotychczasowe urządzenia działają doskonale, ale niestety, ich produkcja okazała się być bardzo czasochłonna i co gorsza podatne na błędy montażowe. Tak, błędy i pomyłki wynikają z nieuwagi – ale kto jest bez winy, niech rzuca 😉

Początkowo wydawało się, że modułowa konstrukcja DAW-AMPa jest dobrym pomysłem, umożliwia bowiem stosowanie różnych elementów, np. transformatorów czy gniazd. Jednak gniazda, transformator i przełączniki poza płytką drukowaną oznaczają konieczność dużej ilości połączeń przewodowych – co zajmuje bardzo dużo czasu i wręcz zmusza do popełnienia błędu. W dodatku odporność przełączników na podgrzewanie im styków jest wręcz zerowa, i średnio co trzeci „pstryczek” leciał do kosza, bo po lutowaniu nie zawsze pewnie i powtarzalnie łączył i rozłączał to, co trzeba. Również transformator okazał się dobrym wyborem, i nie ma potrzeby stosowania lepszych, „markowych” elementów – zwłaszcza, że dość istotnym parametrem jest odpowiednia przekładnia i ilość odczepów.

Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że DAW-AMP to dobra koncepcja i nie wymaga (przynajmniej na razie) żadnych zmian – mogłem więc ułatwić sobie pracę, a przy okazji zmniejszyć możliwość pomyłek podczas montażu i zwiększyć niezawodność urządzenia. Zaprojektowałem płytkę, na której umieszczone są wszystkie elementy – to znaczy wszystkie te, które się dało na płytce umieścić. Poza płytką znajdują się przede wszystkim gniazdo zasilacza i dioda LED wskazująca załączenie urządzenia, ale też gniazdo wyjściowe AMP. To ostatnie chętnie umieściłbym na płytce, ale tak zmontowanej płytki – z przełącznikami i gniazdami z obu stron – nie dałoby się w żaden sposób zamontować w obudowie typu hammond, a poza tym jest to klasyczne gniazdo metalowe, nie do druku. Obudowa natomiast jest ważnym elementem i musi być solidna – mimo sporej ceny klasyczny odlew aluminiowy jest najlepszy i zdecydowałem się pozostać – znów przynajmniej na razie – przy tym typie obudowy.

Płytki wykonała firma drukowane.pl – polecam, jak zwykle szybko, ładnie i porządnie:

dawamp-2-01 dawamp-2-02

W ten sposób wszystkie elementy zmieszczone są na jednej płytce drukowanej, co skraca i ułatwia montaż oraz powoduje zwiększenie niezawodności DAW-AMPa. Ciąg dalszy wkrótce!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.