Mikrofon do domu część 4

Mikrofon dynamiczny jest (a przynajmniej do niedawna był) najtańszym rodzajem mikrofonu. Nieskomplikowana i praktycznie niezmienna od wielu lat konstrukcja, trwałość i niewysoka cena czynią z tego rodzaju mikrofonu ważny punkt w planowaniu wydatków domowego studia. Czy mikrofon dynamiczny nadaje się do nagrywania wokalu?

Wprawdzie wszyscy wiedzą, że generalnie mikrofony dynamiczne mają nieco gorsze parametry częstotliwościowe niż mikrofony pojemnościowe, to jednak tego typu mikrofony, i to nie jakieś „egzotyczne”, ale zwykłe, używane były i są w studiu przez światowej klasy wykonawców – Henry Rollins (SM58 firmy Shure) albo Michael Jackson (SM7 też Shure) to przykłady wykonawców, którzy raczej wiedzą, o co chodzi. Również środowisko hip-hopowe zna i docenia zalety tego typu mikrofonów. Wybór takiego mikrofonu niekoniecznie musi oznaczać ograniczonego budżetu czy braku innych możliwości – oczywiście, renomowani wykonawcy i producenci zanim zastosują taki mikrofon, zwykle wcześniej sprawdzają inne i wybierają po prostu najlepszy, ale dlaczego nie mamy poprawić samopoczucia tym wszystkim, których na taki tylko mikrofon stać? 😉

Mikrofon dynamiczny jest wykorzystywany głównie podczas występów na żywo, a to oznacza, że może już go mamy albo dużo łatwiej ze względu na uniwersalność uzasadnić potrzebę jego nabycia. Mikrofon dynamiczny w domowym studiu sprawdzi się doskonale, aczkolwiek pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musimy pogodzić się z wspomnianym już faktem, że mikrofony dynamiczne zasadniczo mają mniej góry czy też raczej są mniej „detaliczne” niż pojemnościówki, co może, ale nie musi przeszkadzać. Po drugie – i to jest jednocześnie wadą i zaletą – mikrofony dynamiczne są z reguły mniej czułe i w związku z tym wymagają większego wzmocnienia przedwzmacniacza mikrofonowego, ale z drugiej strony są mniej wrażliwe na różnego rodzaju niepożądane odgłosy, których w domowych warunkach nie brak, na przykład lodówka, sąsiedzi czy szumiący komputer. Są przystosowane do śpiewania z bliska, a to oznacza lepszy stosunek sygnału użytecznego do zakłóceń. Większość mikrofonów dynamicznych ma kierunkową charakterystykę, nie będzie więc problemu z uniknięciem niepożądanych dźwięków przez odpowiednie usytuowanie mikrofonu i wokalisty czy muzyka w stosunku do źródeł sygnału zakłócającego. Mikrofony dynamiczne przeznaczone są przede wszystkim do pracy estradowej i w związku z tym charakteryzują się dobrą izolacją wewnętrzną – nie musimy inwestować w specjalne uchwyty elastyczne ani pop-filtry tłumiące zgłoski wybuchowe (choć gąbka czy „pończocha” nie są drogie i wcześniej czy później na pewno się przydadzą). Trzeba też jednak wiedzieć, że ważnym elementem konstrukcyjnym mikrofonu dynamicznego jest cewka, a taki element działa tak jak przetworniki w gitarze elektrycznej, mogą się więc pojawić problemy z zakłóceniami pochodzącymi od wszechobecnego pola elektromagnetycznego – komputer, komórki – wprawdzie mikrofony są ekranowane, ale też i sygnał wyjściowy w porównaniu z gitarą elektryczną jest zdecydowanie mniejszy. Sygnał wyjściowy z mikrofonu dynamicznego jest niższy niż z popularnych nawet mikrofonów pojemnościowych – i dla przedwzmacniacza to nie problem, ale dla kabla już tak – a mikrofon dynamiczny, jako tani, często w opinii użytkowników nie zasługuje na porządny kabel…

Jaki mikrofon wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a z drugiej strony dość oczywista – najlepszy. Konstrukcja mikrofonu dynamicznego jest prosta jak budowa cepa – ale oznacza to, że wprawdzie każdy może takie mikrofony wytwarzać, ale niestety, nie wszystkim (lub nie zawsze) się udaje. Takie firmy jak Shure, Sennheiser czy AKG od dawna wyznaczają standardy w tej dziedzinie i produkty tych firm w porównywalnych cenach z pewnością będą odpowiednie. Jaką firmę wybrać, to już zależy od osobistych preferencji, w zasadzie mikrofony znanych firm kosztujące mniej więcej tyle samo brzmią na tyle podobnie, że nie ma się czym przejmować. Niestety, w pogoni za klientem również te znane i renomowane firmy wprowadzają do swojej oferty mikrofony mające konkurować cenowo z najtańszą masową produkcją firm dalekowschodnich – i rzeczywiście takie mikrofony konkurują skutecznie, ale niestety, tak ceną jak i parametrami. Sam osobiście na własnej skórze stwierdziłem, że często produkty dalekowschodnie są lepsze od dwukrotnie droższych mikrofonów firmowych, ale dotyczy to tylko mikrofonów z niższych pólek. Jeżeli mamy bardzo mało kasy, to szukajmy, ale nadal najlepsze mikrofony dynamiczne renomowanych producentów są bezkonkurencyjne. O jakich kwotach mówimy? Dobry mikrofon dynamiczny klasy Shure SM58 kosztuje około trzech-czterech stów i na tego rzędu wydatek należy się przygotować. Wszystko, co jest więcej niż dwukrotnie tańsze, jest podejrzane – nieważne, czy firmowe (podróbki!), czy nie, a z drugiej strony wszystko, co jest chociaż odrobinę droższe, wcale niekoniecznie jest lepsze. O podróbkach wspominam, bo może nie wszyscy wiedzą – markowe mikrofony, zwłaszcza Shure, kupujemy w sprawdzonym miejscu. Oczywiście, wszystko zależy od budżetu – i za niecałą stówę da się coś kupić, ale tu przestrzegam przed różnymi „okazjami”, lepiej zdecydować się na znany i sprawdzony model – nawet, gdy jego parametry „na papierze” są gorsze. Generalnie szukać należy wśród mikrofonów „wokalowych”, ponieważ niektóre instrumentalne mogą mieć specjalnie kształtowaną charakterystykę częstotliwościową (na przykład klasyk AKG do stopy). Oczywiście można próbować kupić tańszy mikrofon, ale polecam sprawdzenie przed zakupem, a w związku z tym jest to rozwiązanie dla bardziej doświadczonych. Podobny problem czeka posiadaczy mikrofonów z powodzeniem ale od lat używanych na scenie – wprawdzie mikrofon dynamiczny trudno jest zepsuć, ale to nie znaczy, że się nie da, albo że jego parametry nie pogarszają się wraz z upływem lat i upływem śliny wokalistów. Posiadacze mikrofonów używanych lub chcących takie nabyć przed zakupem lub poważnym studyjnym zastosowaniem już posiadanego sprzętu muszą koniecznie pożyczyć nowy podobny mikrofon i sprawdzić, czy oferowany lub posiadany sprzęt w ogóle jeszcze się do czegoś nadaje.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.