Adaptacja akustyczna część 7 – pomiary Room EQ Wizard

wełna mineralnaNo to zobaczmy, jak moja nowa „reżyserka” wygląda w programie Room EQ Wizard. Na razie bez żadnej adaptacji, to znaczy wykładzina i coś na ścianach jest, ale jak wiemy z poprzednich części, w dole raczej dobrze nie jest. Okazało się przy okazji, że mimo szczerych chęci Tannoy M1 monitorem studyjnym nie jest i próba zastąpienia nim monitorów klasy APS AEON oczywiście się nie powiodła 😉

Studyjny monitor aktywny APS AEONPomiary wykonałem przy użyciu monitorów APS AEON (jednej sztuki) i interfejsu TC Konnekt 6, skalibrowanego w poprzedniej części. Mikrofon to Microtech Gefell UM-70. Oczywiście ideałem byłby mikrofon pomiarowy – każdy, nawet najlepszy mikrofon studyjny może charakteryzować się jakimś „brzmieniem”, a tym samym być daleki od liniowości, a w przypadku mikrofonów kierunkowych dojdą jeszcze problemy z efektem zbliżeniowym. Z drugiej strony, jak za chwilę zobaczymy, nierównomierności są bardzo duże, a nam nie chodzi o dokładne wartości poziomu, tylko o identyfikację problematycznych częstotliwości. W zasadzie pomiarów należy dokonywać z włączonym tylko jednym monitorem – i ja oczywiście tak robiłem, ale nie tylko. Dokonywałem pomiarów z lewym albo prawym monitorem, oraz z dwoma naraz, przy różnych ustawieniach mikrofonu pomiarowego. Z powodu dość skomplikowanych kształtów pomieszczenia wyniki były bardzo różne, na zrzutach staram się przedstawiać te najbardziej reprezentatywne. Nie przedłużając – oto wyniki pomiarów. Najpierw charakterystyka monitorów, z mikrofonem przystawionym jak widać po prawej:

Charakterystyka częstotliwościowa APS AEON

Charakterystyka częstotliwościowa APS AEON

Całkiem nieźle, duża równomierność, pasmo „na oko” do 55Hz przy spadku 6dB, do 45Hz przy spadku 10dB, oczywiście mierzone razem z mikrofonem 😉 – do pomiarów może być. No dobrze – to czas odsunąć mikrofon od monitora…

reżyserka bez adaptacji

reżyserka bez adaptacji

reżyserka bez adaptacji

I widzimy (a ja dodatkowo słyszę), że jest średnio. Pomieszczenie jest bardzo nieregularne, stąd mocne pofałdowanie i sporo rezonansów o różnym, generalnie na szczęście niewielkim (no, w miarę) wpływie na charakterystykę. W dodatku nierównomierności powyżej 150Hz mocno zależą od ustawienia mikrofonu pomiarowego i w zasadzie trudno uzyskać powtarzalne wyniki w tym zakresie. Najważniejszy, bo stały w każdym pomiarze, wydaje się wpływ wysokości pomieszczenia, odpowiedzialny za podbicie w okolicach 70Hz i widoczne w niektórych pomiarach osłabienie 140Hz. Dobrą wiadomością jest stosunkowo krótki i równy czas pogłosu.

Czyli plan jest następujący: szerokopasmowe panele z wełny mineralnej na pewno, powyżej 150Hz działają nieźle i miejmy nadzieję, że przynajmniej wygładzą charakterystykę, oraz strojona pułapka basowa na 70Hz, która musi poradzić sobie z największym rezonansem. A potem się zobaczy, jak to wszystko brzmi i ewentualnie co dalej.

Panele wykonam z wełny Isover Aku-płyta – kupiłem całą paczkę paneli o grubości 75mm (bo była najtańsza 😉 ) z planem składania ich podwójnie. W paczce jest dwanaście paneli o grubości 75mm, co w sumie da sześć gotowych „konstrukcji naściennych” o grubości teoretycznie 150mm, a w praktyce nieco mniej, bo Aku-płyta jest dość miękka.

Pułapkę strojoną wykonam według wzoru Brendana Minisha i zaleceń ze strony studiotips.com, z pozostałości po uszkodzonym biurku i z płyty paździerzowej, która spokojnie zalegała sobie w piwnicy. Rurki o średnicy wewnętrznej 33mm i zewnętrznej około 38mm – do przewodów elektrycznych, market budowlany. Do tego pistolet z klejem i standardowe narzędzia.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.