Nowy projekt – booster. Część 2

Pierwsza wersja "alfa" boosteraZa pierwszym podejściem uzyskałem całkiem sensowny wynik – ale przecież to było dopiero pierwsze podejście. Trochę trzeba udoskonalić projekt, nie od razu Kraków zbudowano…

Od razu udało się uzyskać na wyjściu prawie niezniekształcony sygnał o amplitudzie zgodnej z założeniami, czyli 8V (czułość oscyloskopu 5V/dz).

Maksymalny poziom wyjściaowy buforaJak na urządzenie zasilane z baterii 9V – jest nieźle. Dodam, że nie zdecydowałem się na razie na wykorzystanie podwajacza napięcia, jak np. w boosterze Keeley Katana – nie wykluczam takiego rozwiązania, bo jest dobre, proste, i tanie, ale na razie kombinuję inaczej.
Po paru modyfikacjach i zmianie wartości niektórych elementów uzyskałem efekt, który mnie zadowolił – poniżej poziom sygnału na wyjściu na granicy przesterowania, czułość oscyloskopu również 5V/dz:

Maksymalny poziom wyjściowy bufora 2Niby niewielkie różnice, ale teraz mamy na wyjściu około 25Vpp, przy zasilaniu z jednej bateryjki! To mi się podoba, i budzi nadzieję na dobre, dynamiczne brzmienie.

Drugi parametr – pasmo przenoszenia. Wprawdzie najprawdopodobniej będzie korygowane, ale i liniowa charakterystyka może być przydatna. Jak liniowa? Poniżej wynik pomiarów, proszę o zwrócenie uwagi na skalę:

pasmo przenoszeniaJak widać, nierównomierność poniżej 1dB w paśmie 20-20k, jak na urządzenie z transformatorem zasilane bateryjnie to chyba całkiem nieźle 😉

Teraz trzeba wykonać prototypy i zdecydować, jaką koncepcję przyjąć – czy podwajacz napięcia, czy transformator. Transformator to wprawdzie większy koszt, ale z drugiej strony również „łagodzenie” nieuniknionego obcinania szczytów przy dużym wzmocnieniu. Z kolei podwajacz napięcia to niższa cena, ale i potencjalne problemy z zakłóceniami. Najprawdopodobniej do ślepych testów trafią dwie wersje urządzenia 😉

4 komentarze do “Nowy projekt – booster. Część 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.