Splotowa symulacja głośnika w trzech prostych krokach.

Marshall 1960 V30 i Heil PR 20Żeby móc wykorzystać „impulsy”, trzeba je najpierw mieć. Można ściągnąć, jasne, ale można też zrobić samemu! Nagrałem film, pokazujący jak uzyskać i później wykorzystać „impuls” zestawu głośnik-mikrofon. Nie ustrzegłem się drobnych potknięć, ale wielkich błędów nie ma, więc mogę pokazać. Bez większych poprawek, wyciąłem tylko pomyłki. Film będzie miał trzy części, nie chciałem, żeby był za długi, a poza tym przygotowanie to sporo roboty, więc udostępniam po kawałku. 

Postarałem się o w miarę uniwersalne i  przede wszystkim niezbyt drogie (czyli darmowe) rozwiązanie. W filmie użyłem wersji demo Voxengo Deconvolver oraz darmowego keFIR(do sciągnięcia tu).  Ślad gitarowy do porównań pochodzi ze strony http://www.cambridge-mt.com/ms-mtk.htm i jest to fragment utworu „Left Blind” zespołu Hollow Ground. Głośnik to stary Eminence OEM w samodziałowej obudowie wykonanej na szybko w garażu, mikrofon Heil PR20, przedwzmacniacz mikrofonowy TL Audio, interfejs Digidesign 96. Końcówka mocy – stara AB o mocy 2x100W. Wzmacniacz to basowy Fender Bassman 50 silverface, odpowiednio „dopalony”.

Ważnym aspektem operacji jest zastosowanie do pomiaru normalnej końcówki mocy o małych zniekształceniach, a nie wzmacniacza gitarowego. Przesterowania i nierównomierność charakterystyki wzmacniacza zniekształcają pomiar i mogą prowadzić do bezsensownych wyników. Można się też domyślić, że najniższe częstotliwości nie są przez głośnik przenoszone, a obecność „czegoś” w pliku na przy tych częstotliwościach to raczej efekt zniekształceń – postanowiłem jednak zostawić to, jak jest, podobnie jak „klik” na końcu pliku testowego wynikający z niedoskonale dobranej długości pliku. Pamiętajmy. że sweep testowanego głośnika powinien być nieco dłuższy niż oryginalny – w końcu Deconvolver służy też do próbkowania pogłosu. Są oczywiście wtyczki akceptujące pliki w formie sweep (np. Waves IR), oraz rozwiązania komercyjne obejmujące całość zagadnienia, bez konieczności wykorzystywania innych programów, ale zastosowanie Deconvolvera wydaje mi się proste i najbardziej uniwersalne.

Pierwsza część  filmu to uzyskanie odpowiedzi impulsowej. Posiadacze Logica może i mają łatwiej, za to posiadacze peceta mają za darmo 😉

Film jest tu, a ja jadę na targi:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.