Nagrywanie gitary – pasmo przenoszenia wzmacniacza. Marshall JCM 800

daw-amp-sideChyba najlepszy wzmacniacz gitarowy w ogóle. Może dlatego w sumie nikomu do końca nie pasuje? 😉 Marshall JCM 800 w wersji 2204 50W w testach.

Wzmacniacz jest ładny i nowiutki. To znaczy wygląda na nowiutki, bo ma 30 lat. Jest to wersja 2204 czyli jednokanałowa, IMO najlepsza. Gniazda poziome, czyli „gorsza” wersja ze wszystkim na płytce drukowanej – trudno, co robić.

Marshall JCM 800 2204 50W

Jak brzmi to wszyscy wiedzą, nas interesuje pasmo. Przede wszystkim uzyskanie w miarę choćby liniowego pasma prznoszenia na obciążeniu rezystancyjnym nie jest łatwe – udało mi się uzyskać w miarę równe, o decybel w końcu nie chodzi. Ustawienie korektora jest dziwne i grać na takim ustawieniu będzie raczej trudno:

Marshall JCM 800 2204 50W

Przeprowadziłem trzy testy, od razu na jednym rysunku.

Marshall JCM 800 2204 50W

Czerwony to napięcie wyjściowe na wyjściu głośnikowym gdy wzmacniacz jest obciążony rezystancją 8Ω – równo nie jest, no, ale lepiej się nie dało. Zielony to napięcie na wyjściu wzmacniacza gdy jest on obciążony głośnikiem – a jak Marshall, to obciążeniem musi być Celestion, G12T-75, czyli standardowy głośnik z kolumny 1960, również w obudowie zamkniętej. Niebieski to bonus – ten głośnik zebrany mikrofonem Heil PR20 ustawionym mniej więcej standardowo:

Celestion G12T-75 Heil PR20

Efekty są takie, jakich się spodziewaliśmy – rezonans głośnika jest bardzo widoczny, zwłaszcza na mikrofonie – rezonans i efekt zbliżeniowy dają o sobie znać. Pasmo w dole mizerne, i dobrze, wystarczy. Warto zauważyć, że tak jak we wzmacniaczu Fendera napięcie wyjściowe ze wzmacniacz rośnie wraz z obciążeniem, w rezonansie i w okolicy 10kHz jest dwukrotnie większe niż w średnicy. Cóż, wzmacniacz lampowy ma sporą impedancję wyjściową, to już wiemy…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.