Nagrywanie gitary – pasmo przenoszenia wzmacniacza. Marshall JCM 800 cz. 2

daw-amp-sideZbudowałem piękną obudowę do testów. To jest obudowa „convertible” czyli z zamykanym tyłem. Może to więc być obudowa zamknięta albo otwarta, w zasadzie „półotwarta”. Solidna konstrukcja ze sklejki 18mm. No to jak zbudowałem, to jeszcze przed malowaniem trzeba ją przetestować 😉

Co to jest obudowa zamknięta, to w zasadzie wiadomo, ale co to jest obudowa otwarta, tego nie są pewni nawet producenci. Tak, to jest coś jakby combo bez wzmacniacza, a combo to oczywiście Fender Twin. Tylko jak usunąć wzmacniacz, to dać na górze deseczkę czy nie? Użytkownicy twinów zdają się tego nie zauważać…

Fender Twin Reverb

Powiedzmy, że w zasadzie obudowa otwarta to coś podobnego do propozycji Mesa Boogie:

Mesa Boogie open back

Ale np. Orange ma z tyłu dużo mniejszą dziurę, a nazywa swoją obudowę open back, a nie semi-open:Orange open back

Moja obudowa jest dość spora, wymiary zewnętrzne to 50x37x35, wielkość podobna do obudowy mesy, ale otwór z tyłu to niecałe 1/3 powierzchni, jak w Orange. Chciałem zrobić w jednej skrzynce i taką zupełnie otwartą i półotwartą, ale to byłoby za dużo śrub i komplikacji – na razie jest jak jest:

Celestion G12T-75 w obudowie

Celestion G12T-75 w obudowie

Głośnik to jak widać Celestion G12T-75. Wzmacniacz – JCM 800 2204:

Marshall JCM 800 2204 50W

Ustawienia korektora – wiadomo, dość niecodzienne i raczej nie do grania, ale w takim ustawieniu przy korzystaniu z wejścia LOW pasmo jest najbardziej zbliżone do liniowego:

Marshall JCM 800 2204 50W

Mniej więcej wiemy, jak brzmią otwarte z tyłu comba, a jak paczki zamknięte – w obudowach otwartych dół jest, ale jakby bardziej „miękki”, a zamknięte są „twarde”. Rzadko jest możliwość porównania identycznej obudowy nagranej w identyczny sposób, co nieco utrudnia ocenę. Tu postarałem się o takie same warunki – i rzeczywiście dwa rodzaje obudowy brzmią w dole zupełnie inaczej. Wszystkie poniższe rozważania zgodne są z tytułem bloga, tak więc mniej dotyczą tego, co słyszy gitarzysta, a raczej skupiają się na tym jak to się nagrywa/nagłaśnia. Trzeba pamiętać, że bez względu na wyniki tego testu obudowa otwarta „na słuch” nie będzie miała takiego dołu, jak zamknięta.

W sumie mamy cztery pomiary – obudowa w wersji zamkniętej i otwartej nagrana została dwoma mikrofonami – Audix i5 z bliska mniej więcej w połowie promienia oraz Prodipe Ribbon 1 w środek z odległości około 30cm:

Celestion G12T-75 Audix i5

Celestion G12T-75 Prodipe Ribbon 1

Wnioski z pomiarów oboma mikrofonami są identyczne, choć Audix zbiera tylko fragment membrany, a wstęga jakby „całość obrazu”, czyli trochę bardziej to, co słyszymy grając (wiadomo, nie do końca, tylko Chuck Norris słucha Marshalla z 30cm).

Audix i5, fioletowy obudowa zamknięta, niebieski obudowa otwarta:

JCM 800 Celestion G12T-75 Audix i5

Prodipe Ribbon 1, zielony obudowa zamknięta, czerwony obudowa otwarta:

JCM 800 Celestion G12T-75 Ribbon 1

W górze i w zasadzie w środku też – jak widać jest identycznie, tu bez niespodzianek. Różnice są dole. W obudowie otwartej widać dwa rezonanse i związane z tym „górki” charakterystyki, podobnie wyglądają obudowy bass-reflex. W obudowie zamkniętej mamy szczyt akurat w tym miejscu, gdzie w obudowie otwartej jest dołek, co więcej, różnica w tym zakresie przekracza 12dB! Największe różnice występują chyba nieprzypadkowo na paru pierwszych progach normalnie strojonej struny E. Trzeba sprawdzić to na materiale muzycznym!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.