Reamping część 8 – efekt podłogowy Boss jako bufor

Czy to już koniec „pomiarów”? Nie, został jeszcze jeden „delikwent”, czerwony aktywny bas Ibanez SoundGear. Doskonały, choć niezbyt młody instrument, bardzo lekki i wygodny, z „wyścigowym” gryfem trochę węższym przy siodełku, jak jazz-bass. Aktywna elektronika to przedwzmacniacz z korekcją barwy zrealizowaną na jednym pokrętle i trzypozycyjnym przełączniku (jedną z pozycji przełącznika jest bypass, omijany jest układ regulacji barwy, ale bas bez baterii nie gra w ogóle). Zasilanie – jedna bateria 9V.

Ponieważ SoundGear to instrument aktywny, postanowiłem pójść na całość i podłączyć go bezpośrednio do interfejsu, bez żadnych buforów. Oczywiście jednocześnie nagrywany jest przez Bossa CS-2 jako bufor, ale wiemy już, że takie zastosowanie efektu podłogowego nie jest najlepszym rozwiązaniem. To, że gitara bez problemu przesterowuje interfejs, już wiemy – ale nieobciążona. W Ibanezie też jest układ aktywny i też jest zasilany z baterii 9V – tak zasilany Boss nie daje sobie rady z obciążeniem impedancją wejścia liniowego. Zobaczmy, czy aktywna elektronika w gitarze – też zasilana jedną baterią – to wytrzyma. Przypominam – impedancja obciążenia 10kΩ. Gram ja:

Ibanez-Interface-Boss-01

Ibanez-Interface-Boss-02

Ibanez-Interface-Boss-03

Brzmienie jak poniżej:

Oczywiście dość tendencyjnie ustawiłem pokrętło barwy – ponieważ jest tylko jedna gałka, a nie lubię góry w basie, to ją trochę obciąłem, a że przy okazji podbił się dół? No cóż, „troszeczkę” 😉 Jak widać, bas z aktywną elektroniką bez żadnego problemu przesterowuje wejście liniowe interfejsu o poziomie wejściowym -10dBV. Nie przeszkadza obciążenie zupełnie niegitarową impedancją 10kΩ. Co się przesterowuje – interfejs czy elektronika w basie? Interfejs na pewno, czerwona dioda się świeciła, tak więc wszystko jedno, czy gitara daje rade czy nie – i tak charczy. Jednocześnie Boss całkowicie sobie z tym sygnałem nie radzi, ale z poprzedniej części wiemy dlaczego – to nie jest wina Bossa.

Pomiary w warunkach „profesjonalnych” – to znaczy z wykorzystaniem interfejsu o stałych i znanych poziomach wejściowych i wyjściowych – powiedzmy, że zakończyłem. Pozostał nam drobiazg – interfejsy amatorskie – ale tylko informacyjnie, bez naprężeń.

2 komentarze do “Reamping część 8 – efekt podłogowy Boss jako bufor

 1. Grzegorz Kraszewski

  Mam uwagę zupełnie organizacyjną, wygląda na to, że maile powiadamiające o nowych artykułach są wysyłane w momencie wprowadzenia artykułu, a nie jego publikacji. Bo nie wiem jak inaczej wytłumaczyć fakt, że dostałem powiadomienia o ukazaniu się reampingu części dziewiątej, dziesiątej i jedenastej…

  Odpowiedz
  1. nagrywamy Autor wpisu

   Mój błąd – robiłem tytuły do kolejnych części i zamiast jako szkice od razu je opublikowałem na stronie (nie ten guziczek) – i zaraz zdjąłem 😉
   Poza tym to jakiś błąd, albo po prostu tak jest – te tematy były wprawdzie chwilkę na stronie, może minutę, ale jako prywatne, i nie było do nich dostępu… Widocznie system wysyła powiadomienia i już. Na to niestety nie mam wpływu…

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.