Mikrofon i komputer część 1 – mikrofony dynamiczne

Mikrofony Shure - SM58 i C607Szczerze mówiąc, nigdy się tym tematem nie zajmowałem. Nigdy. Ale czytamy ciągle pytania „jaki mikrofon i jak go podłączyć?” – oczywiście podłączyć do laptopa czy innej „integry”. Tak, to najniższy „low end”, ale co robić – niektórzy chcą po prostu spróbować. No to zobaczmy, czy i jak można podłączyć mikrofon dynamiczny do karty dźwiękowej. To znaczy – podłączyć oczywiście można, ale czy coś sensownego z tego wyniknie? Metod może być kilka, sprawdzimy, która jest najlepsza.

Komputer komputerowi nie równy – są netbooki, laptopy, komputery stacjonarne z kartami zintegrowanymi albo soundblasterami. Różnic jest wiele, ale parę jest cech wspólnych. Najważniejszą i najbardziej nas interesującą cechą wspólną są parametry wejścia mikrofonowego – najczęściej wejście jest monofoniczne, a jack stereo zapewnia zasilanie dla mikrofonów elektretowych. Ponieważ laptopy najczęściej mają tylko jedno gniazdo wejściowe, może ono być przełączane w tryb stereofonicznego wejścia liniowego, ale… rzadko tak jest. Zwykle jest to wejście mikrofonowe i wejście mikrofonowe jest jedyną drogą „wprowadzenia” sygnału do komputera. Czyli… przedwzmacniacza mikrofonowego nie da się ominąć. Karty zintegrowane w komputerach stacjonarnych i soundblastery mają wejścia liniowe, ale nas interesuje najtańsze z możliwych rozwiązanie, czyli wykorzystanie wejścia mikrofonowego. Jak brzmią mikrofony do skajpa albo te wbudowane w laptopy, to wiemy – nie nadają się do „nagrywek”.  Przechodzimy na wyższą półkę, kupujemy mikrofon dynamiczny.
Jednym z najczęściej kupowanych mikrofonów do nagrań domowych jest mikrofon Shure C607 lub podobny. Akurat przypadkiem taki mam, i wykorzystam go oczywiście do testów:

Mikrofon Shure C607

Mikrofon dynamiczny Shure C607

Marzeniem wielu „MC’s” jest oczywiście Shure SM58 – i ten model przetestujemy:

Mikrofon Shure SM58

Mikrofon dynamiczny Shure SM58

Dla lepszej perspektywy do testów „zakwalifikowałem” też dwa tanie mikrofony – Shure Prologue 10L oraz Carol MUD-525, Pozostaje mieć nadzieję, że nazwa tego ostatniego nie określa jego walorów brzmieniowych 😉

Mikrofon Shure Prologue 10L

Mikrofon Shure Prologue 10L

Mikrofon Carol MUD-525

Mikrofon Carol MUD-525

To oczywiście nie wszystko. Potrzebne będą kable i przelotki. Kabel zastosowałem standardowy, symetryczny mikrofonowy XLR-XLR, natomiast przelotki… mam trzy. Gniazdo w komputerze to mini-jack, natomiast kabel mikrofonowy kończy się wtyczką XLR lub dużym jackiem. Niezbędna będzie więc w naszej sytuacji przelotka z małego na dużego jacka oraz z XLR na dużego jacka. A to nie takie proste…

Reklama

1 komentarz do “Mikrofon i komputer część 1 – mikrofony dynamiczne

  1. Mirek

    O siatka w tym C607 wygląda jak stary polski Unitra Tonsil MDU29, nigdy sie nie nagrywałem przez wejście mikrofonowe, przez Zooma9150 to było coś.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.