Adaptacja akustyczna część 10 – panele akustyczne z wełny mineralnej pomiary Room EQ Wizard

wełna mineralnaPanele akustyczne z wełny mineralnej, a dokładnie z wełny szklanej Isover Aku-Płyta, wiszą na ścianie w ilości sztuk trzy. Sprawdźmy, czy taka skromna ich ilość ma jakiś wpływ na „brzmienie” pomieszczenia. Pomiary przeprowadziłem jak poprzednio przy użyciu monitora APS AEON, mikrofonu Microtech Gefell UM-70 (o charakterystyce dookólnej)  i interfejsu TC Konnekt 6.

Przypomnijmy, jak „wyglądała” pusta reżyserka – bez paneli. Chyba nie wspominałem, że na ścianach jest tylko cienka warstwa  korka:

reżyserka bez adaptacji

reżyserka bez adaptacji

Proszę zwrócić uwagę, że pomiary te dzieli parę dni, stąd inne wartości wzmocnienia i prawdopodobnie inna pozycja mikrofonu pomiarowego. Każda pozycja mikrofonu pomiarowego daje trochę inne wyniki pomiaru, czasem nawet diametralnie różne. Staram się prezentować najbardziej reprezentatywne wyniki pomiarów, ale musimy pamiętać, że z każdego pomiaru można wysnuć jakieś wnioski, moje są oparte na analizie wielu pomiarów i niektóre z nich mogą nie wynikać wprost z prezentowanych rysunków. Zwłaszcza częstotliwości powyżej 150Hz są „nieprzewidywalne” i ocena efektów adaptacji na podstawie tylko kilku wykresów jest bardzo trudna.

Kolejnym aspektem jest miejsce umieszczenia paneli akustycznych. Powinny być one umieszczone tam, gdzie jest największy gradient ciśnienia, czyli ruch powietrza. Nie tam, gdzie jest największe ciśnienie, ale tam, gdzie są największe jego zmiany. To jest niestety teoria, a my i tak umieścimy te panele na ścianach tam, gdzie można 😉

Również trzeba wziąć pod uwagę, że w mojej „reżyserce” monitory stoją zdecydowanie zbyt blisko ściany. To powoduje dodatkowe kłopoty w dole i niskim środku – i trudno, ale tak muszą stać.

Po powieszeniu na tylnej ścianie trzech paneli sytuacja wygląda następująco:

Trzy panele akustyczne z wełny mineralnej

Trzy panele akustyczne z wełny mineralnej

Trzy panele akustyczne z wełny mineralnej

No to musimy dokonać małej analizy. Jak widzimy, poza anomaliami w wyższym środku spowodowanymi bliskością ściany i monitora i generalnie o trudno mierzalnych częstotliwościach pasmo „niskiego środka” wyrównało się. Może idealnie nie jest, ale na pewno lepiej, niż było. Poza widocznymi „dołkami” nierównomierność mieści się w zakresie 5dB. Z dołem już gorzej – w każdym pomiarze widać wpływ wysokości pomieszczenia, czyli „górkę” na 70Hz i „dołek” na harmonicznej 140Hz. I tego się spodziewałem – w tym pomieszczeniu wysokość jest jedynym stałym parametrem, w niektórych pomiarach pustej reżyserki (akurat nie  w tym zamieszczonym) też występował dołek na 140Hz, w każdym było podbicie 70Hz. Są oczywiście widoczne inne problemy (choćby 45-90-180,no, może z tym 45 to nie wiadomo), ale likwidacja właśnie rezonansu 70-140 podłoga-sufit będzie kolejnym celem. Wykorzystamy do tego strojoną pułapkę basową.

5 komentarzy do “Adaptacja akustyczna część 10 – panele akustyczne z wełny mineralnej pomiary Room EQ Wizard

 1. Rusk1

  @SNoise
  Gdy wyeliminuje się rezonanse do 300 hz, ich wyższe składowe typu 224->448 hz również automatycznie się zmniejszą, a przez folię na wełnie zachowuje się trochę „żywości” w wyższych częstotliwościach.

  Odpowiedz
  1. nagrywamy Autor wpisu

   Mam mały, bo kanciapa jest malutka. Zresztą tak wolę, lubię na maksa wytłumione reżyserki, na takiej się wychowałem, takie sam robię jak mogę dla siebie, źle się czuję (dźwiękowo) w większych i „żywszych” pomieszczeniach.

   Odpowiedz
 2. SNoise

  Witam,
  Pytanie, co z częstotliwościami pomiędzy 300Hz-8kHz. Jakby nie było, zafoliowane panele akustyczne z welny mineralnej wlasnie do takich czestotliwosci sa najczęściej stosowane.

  Pozdrawiam.
  SNoise

  Odpowiedz
  1. nagrywamy Autor wpisu

   Na tych częstotliwościach jest OK, przynajmniej dla mnie, a jakiekolwiek pomiary nie mają większego sensu. Ma być wytłumione i bez rezonansów w dolnym paśmie wokalowym – i tak będzie 😉

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.