Adaptacja akustyczna część 12 – strojona pułapka basowa – pomiary Room EQ WIzard

wełna mineralnaPiękna czarno-szara skrzynia, czyli pułapka basowa typu „honeycomb” albo inaczej wielootworowy rezonator Helmholtza stoi w reżyserce. Wypadałoby się upewnić, czy jest właściwie nastrojona – teoria z pewnością się zgadza, ale wykonanie już niekoniecznie. Jak zmierzyć częstotliwość rezonansową pułapki basowej? Bardzo łatwo 😉

Po zarzuceniu prób z przetwornikiem piezo, którego akurat nie miałem pod ręką, idąc za telefoniczną poradą Arka Szwedy (założyciela firmy Sveda Audio) po prostu włożyłem do środka mikrofon (paluszek audiotechnica) i przystawiłem do pułapki monitor – a reszty dokonał znany Room EQ Wizard. I okazało się, że bardzo dobrze, że nie przykleiłem przedniej ścianki:

Pomiar pułapki basowej - mikrofon wewnątrz pułapki

Wyliczenia były precyzyjne, a tu proszę – zamiast 70Hz i 140Hz widzimy jak byk 66Hz, 132Hz, 200Hz i tak dalej. Tak być nie może! Trzeba trochę zwiększyć częstotliwość rezonansową – można to zrobić albo skracając rurki, albo zwiększając ich ilość. Trudno przycinać wklejone już rurki 😉 – na szczęście okazało się, że dodanie dwóch nowych załatwia sprawę. Nie wiem, dlaczego wyniki tak różnią się od obliczonych wartości – może niedokładności w cięciu i wklejaniu rurek – w każdym razie, jak widać, warto zmierzyć 😉 Po dodaniu dwóch otworów uzyskałem prawie idealne 70Hz (poniżej powiększenie newralgicznego zakresu):

Pomiar pułapki basowej - mikrofon wewnątrz pułapki

Mamy więc w reżyserce trzy panele szerokopasmowe i jedną strojoną pułapkę. Warto poeksperymentować z miejscem umieszczenia pułapki, ja to miejsce miałem z góry określone – musi być tam albo nigdzie. Wynik pomiarów (jeden z wielu oczywiście, w miarę reprezentatywny) widzimy poniżej. Najpierw – jak było bez niczego:

reżyserka bez adaptacji

A teraz jest tak:

Pomiar reżyserki - 3 panele i pułapka 70Hz

Pomiar reżyserki - 3 panele i pułapka 70Hz

Pomiar reżyserki - 3 panele i pułapka 70Hz

No i proszę – coś tam się wprawdzie jeszcze „dzieje”, i to sporawo, ale i na oko i na ucho jest nieźle – w zasadzie jak na reżyserkę przeznaczoną do okazjonalnych prac lektorskich to nawet może być. Wprawdzie trochę „zostało” na 70Hz, ale za to we wszystkich pomiarach zniknął „dołek” na 140Hz, a o to chodziło mi najbardziej, bo to było bardzo słychać. Oczywiście, my jeszcze trochę tu powalczymy 😉

Reklama

9 komentarzy do “Adaptacja akustyczna część 12 – strojona pułapka basowa – pomiary Room EQ WIzard

  1. K.

    Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Skoro zadaniem rezonatora jest eliminowanie zadanej częstotliwości, czyli jej przechwytywanie, to czemu w środku ustroju ma być jej niedobór? Na chłopski rozum, jeśli coś wpada w pułapkę to ma tam być.;)

    Odpowiedz
  2. Krzysiek

    Zauwazyłem, że tym kalkulatorem możemy zejść do bardzo małych rozmiarów skrzynki i małej ilości otworów zachowując zadaną częstotliwość. Czy aby napewno zadziała taki rezonator jeśli będzie miał wymiary 20cm/20cm/10cm i 3 otworami? Czy zadziała w tak niskim pasmie jak pokazuje kalkulator?

    Odpowiedz
    1. nagrywamy Autor wpisu

      Zadziała, w sensie, że na tej częstotliwości będzie działał. Skuteczność – raczej zerowa, jak sądzę 😉 Niestety, to musi mieć jakąś masę powietrza…

      Odpowiedz
      1. Krzysiek

        Czyli rozumiem, że im większe gabaryty tym głębiej zadziała?

  3. SuperNoise

    Witam, po wprowadzeniu rezonatora Helmholtza faktycznie pasmo pomiedzy 80-200Hz jest wyrownane, fajnie to wyglada.
    Ciekawi mnie dołek na 50Hz. Ani rezonator ani pokoj nie mialy wczesniej dolka na 50Hz. Nie jest to czasem brum?
    Ostatnie pytanie 🙂 Ten typ rezonatora Helmholtza ktory zbudowales rezonuje więc z częstotliwością rezonansową obliczoną ze wzoru oraz z n-tymi pochodnymi tychże częstotliwości czyli np. 70/140/210/280… Hz?

    Odpowiedz
    1. nagrywamy Autor wpisu

      Brum nie, ten dołek na 50Hz, a dokładniej chyba na 45 czasem był, czasem nie – tą częstotliwością się w ogóle nie będę przejmował 😉
      Raczej problemem kolejnym będzie 90-180-230 czy jakośtam, czyli od tego 45 w górę – i tym się zajmę.
      Z pomiarów wynika, że rezonator rezonuje też na harmonicznych, czyli, że je pochłania…

      Odpowiedz
      1. BartoszW

        Cześć po latach 😉 Jestem ciekaw czy i jak poradziłeś sobie z tymi dołkami pochodnymi 45Hz? Tak się składa, że mam niemal identyczne mody. Również konstruuję RH na 70Hz.
        Pozdrawiam.

    2. SuperNoise

      Właśnie wykonałem dla siebie 2 rezonatory Helmholtza na wzór powyżej. Muszę potwierdzić bardzo dobrą skuteczność tych rezonatorów nawet w szerokim paśmie częstotliwości – u mnie obecnie, pomiedzy 40-150Hz jest +/- 3dB wahania. Oczywiście do środka rezonatora włożyłem wełnę mineralną Rockwell o grubości 50mm.
      Dziękuje za fachowe ukazanie rozwiazania problemów z basem w małych pomieszczeniach!

      Pozdrawiam,
      SuperNoise

      Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.