Reamping część 56 – powerbrake i zmiana brzmienia wzmacniacza

dawamp-grey-smallDzisiaj inny wzmacniacz, inna kolumna, inny powerbrake – a zmiana brzmienia podobna, to znaczy „w podobnym kierunku” – z jednej strony więcej środka, z drugiej większy „kontur”. Korzystając z nowopowstałego powerbrake o większej mocy wykorzystałem „prawdziwy” wzmacniacz JCM 900 z dużą kolumną 4×12 i nowym nabytkiem – mikrofonem Heil PR 20.

Wzmacniacz ma „pełne 100 watów” a może i więcej – w każdym razie powerbrake w małej obudowie po paru minutach parzył. Wobec tego skonstruowałem wersję „industrialną”, która ma moc i gabaryty, a przede wszystkim duży wiatrak.

Powerbrake PB100Powerbrake PB100Powerbrake PB100Duża obudowa i swobodny przepływ powietrza wymuszany przez porządny wentylator gwarantuję w miarę chłodną a przy tym dość cichą pracę – to ważne, bo mimo odkręconego pieca jest raczej cicho. Powerbrake o roboczej nazwie PB100 ma dwa wyjścia – o mniejszej mocy wyjściowej (czyli większej redukcji), mniej więcej 0,5W z dostarczanych 100W oraz o większej, około 2W. Pierwsze wyjście ma mniejszą impedancję wyjściową, około 1/15 impedancji głośnika, dając w wyniku współczynnik tłumienia około 15, wyjście „dwuwatowe” ma dużą impedancję wyjściową, około sześciokrotnie większą niż impedancja głośnika, ze współczynnikiem tłumienia około 0,2. Nieco niższa, niż w poprzednim „modelu eksperymentalnym” impedancja wyjściowa pozwoliła na zmniejszenie efektu „konturu” na tym wyjściu.

Marshall JCM 900 jaki jest, każdy widzi:

testowy Marshall JCM 900Kolumna 1960 też normalna, ciekawostką może być jedynie mikrofon Heil PR 20:

Marshall 1960 i Heil PR 20Ślad gitary do testów jak poprzednio, 14_ElecGtr1c_DI.wav z sesji Hollow Ground: ‘Left Blind’ (Edited Excerpt) ze strony http://www.cambridge-mt.com/ms-mtk.htm
W sesji wygląda to trochę bardziej „cywilizowanie”, niż ostatnio, zwłaszcza ślad z wyjścia o wyższej impedancji nie jest już taki nierówny:

Sesja Pro-Tools z plikami testowymiPoniżej wszystkie trzy ślady gitary, kolejno: bez tłumika, z wyjścia o niskiej impedancji i z wyjścia o wysokiej impedancji:

No i tak… W porównaniu z poprzednim modelem powerbrake oba ślady nagrane przez tłumik są „lepsze” – to znaczy wyraźnie słychać mniejsze podbicie dołu. Również góra na wyjściu wysokoimpedancyjnym nie jest taka „siarczysta”, jest jaśniej i bardziej konturowo, ale nie aż tak, jak poprzednio. Oczywiście, inny jest wzmacniacz i kolumna, ale też oba wyjścia nowego tłumika mają mniejsze impedancje wyjściowe – niewiele, ale jak słychać, ma to wpływ.

2 komentarze do “Reamping część 56 – powerbrake i zmiana brzmienia wzmacniacza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.