Uwaga! – Latencja. MOTU 828 i Cubase.

Latencja-01-smallJako pierwszy na stół idzie stary interfejs MOTU 828 w pierwszej wersji. Jest to jeden z pierwszych interfejsów firewire, pamiętam, że na targach Music Messe wzbudzał ogromne zainteresowanie – trzynaście lat temu! Firma MOTU dba o swoich klientów, wciąż dostępne są działające sterowniki i MOTU 828 działa z najnowszymi komputerami i systemami operacyjnymi – szacun 😉

Stanowisko pomiarowe to mój Pro-Tools HD, pracujący z częstotliwością próbkowania 96kHz. Pomiar polega na nagraniu na jeden ślad wejścia interfejsu, a na drugi wyjścia, i zmierzeniu „odległości czasowej” pomiędzy tymi dwoma sygnałami.

Interfejs audio firewire

Ponieważ system pomiarowy pracował z częstotliwością próbkowania 96kHz, wszystkie opóźnienia podawane w próbkach dotyczą próbek 96kHz, nawet, gdy interfejs pracuje z częstotliwością próbkowania 44,1 – niestety, MOTU 828 nie ma „podwójnych” częstotliwości próbkowania, wtedy jeszcze o tym nie myślano.

No to do dzieła. Częstotliwość próbkowania – 44,1kHz. Na początek odsłuch bezpośredni, czyli od wejścia do wyjścia bez udziału DAW, tylko przez oprogramowanie interfejsu:

MOTU 828 Direct Monitoring

Sprawdzane parę razy – tak, 74 próbki! To tylko 0,77ms! ŁAŁ! To jest BARDZO niska wartość, przypomnę, że sprzętowy Pro-Tools HD i Cubase z interfejsem Konnekt 6 mają przy tej częstotliwości próbkowania opóźnienia bezpośredniego odsłuchu około 1,8ms – to oznacza, że MOTU jest ponad dwukrotnie lepszy! Kolejny szacun 😉

No dobrze, włączymy Cubase 7 z buforem 128 próbek. Wynik poniżej:

MOTU 828 i Cubase

Wynik – 766 próbek czyli niecałe 8ms. I znów przypomnę, że z interfejsem Konnekt 6 Cubase z buforem 128 próbek ma opóźnienie od wejścia do wyjścia 10,5ms! Znów MOTU 828 jest sporo lepszy, i lepszy nie tylko o różnicę w opóźnieniu przetworników, która wynosi (różnica) trochę ponad 1ms – skąd te dodatkowe półtorej (i skąd łzy w jego oczach)? Dobra, Konnekt był testowany na pececie z Cubase 3.0, MOTU jest testowany na maku z Cubase 7.0, no, ale…

Jak nisko zejdziemy z buforem? A proszę bardzo, 32 próbki. No to do dzieła:

MOTU 828 i Cubase

Opóźnienie wynosi 348 próbek, czyli około 3,6ms. Nie bardzo jest to (na razie) z czym porównać, bo Konnekt pozwolił ustawić minimalny bufor 64 próbki, ale warto podkreślić, że opóźnienie jest bardzo małe, a z tą wartością bufora na testowym maczku nawet da się coś nagrać i odtworzyć z wtyczkami. Czy jakiś nowoczesny interfejs zejdzie poniżej 3,6ms? Na pewno! Znaczy… zobaczymy 😉

1 komentarz do “Uwaga! – Latencja. MOTU 828 i Cubase.

  1. MTD

    Heh rok temu kupiłem 828 mk1 za 600 zł w stanie MINT i uważam że były to najlepiej zainwestowane pieniądze. Interfejs mimo swoich lat jest naprawdę solidnie zrobiony i stabilny. Od kiedy go używam nigdy nie miałem z nim problemów czego nie mogę powiedzieć o moich poprzednich interfejsach.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.