Nagrywanie gitary basowej – pasmo przenoszenia wzmacniacza. Aguilar Tone Hammer 500 i SL112

daw-amp-sideCoś dla wybrednych – Aguilar. No, może nie jest to największy wypas, ale w jednym przoduje – Aguilar SL112 to chyba najlżejsza kolumna basowa 12! Ta paczka waży 11 kilo! Wzmacniacz Tone Hammer 500 też leciutki – cyfrowy, panie. Jak brzmi – no… leciutkie jest, a kopa ma, w sumie brzmienie nie odciska się jakoś w mózgu, ale daje radę. Nas interesuje jednak pasmo przenoszenia.

Aquilar Tone Hammer 500 SL112

Aquilar SL112

Najpierw linia. Wszystkie gałki na środek, nie jak na zdjęciu! Niektóre wzmacniacze i linię mają „wykastrowaną”, ale nie ten Aguilar – tu jest równiutko, czy pre, czy post (tu już wchodzi w grę korektor, który w ustawieniach na zero jak w Fenderach wycina trochę środek):

Aquilar Tone Hammer 500 Line Out

Spadek 2dB na 20Hz oznacza po prostu pełne pasmo, żadnych filtrów.
A jak wygląda to z kolumną? Najpierw tradycyjnie z TLM 103:

Aquilar Tone Hammer 500 SL112

Trochę efekt zbliżeniowy, trochę podcięty środek – ignorujemy, ważne jest, jak „schodzi” – i widzimy, że -3dB mamy w okolicach 65Hz (zależy, jak patrzeć, ale mniej więcej) – nieźle! Prawie tak dobrze, jak EBS 112, w zasadzie tak samo, a biorąc pod uwagę ciężar, to nawet lepiej 😉

Przystawiłem też inne mikrofony – basowy Sennheiser e602 i gitarowy Heil PR20. Zgodnie z oczekiwaniami – heil ma mniej dołu, a Sennheiser więcej, dzięki „bule” w dole, ale za to tradycyjnie mniej środka. Sennheiser wręcz „rozciąga” pasmo przenoszenia, ale na 400Hz już ma 10dB mniej. Co kto lubi:

Aquilar Tone Hammer 500 SL112

Im lepszy wzmacniacz i kolumna, w tym bardziej „basowe” regiony potrafi zejść. Na razie w miarę liniowo do 41Hz jeszcze nikt nie doszedł, ale przecież to nie koniec 😉

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.