Zniekształcenia kondensatorów

Powszechnie uważa się, że kondensatory, jak i wszystkie inne elementy zniekształcają. Tak – naprawdę, To znaczy chyba. To znaczy na pewno, tylko jak bardzo? Postanowiłem sprawdzić. Oczywiście normalnym trybem, bez specjalistycznych przyrządów – chociaż Audio Precision bym chciał mieć 😉

Do testów zniekształceń kondensatorów użyłem następujących elementów:

– 10μF/50V bipolarny Elna – podobno bipolarne są lepsze od zwykłych,
– 10μF/63V zwykły chiński elektrolit
– 1μF/50V bipolarny Elna
– 1μF/50V ceramiczny X7R – to w celu „kalibracji” systemu, bo kondensatory X7R mają duże zniekształcenia i nie nadają się do stosowania w torze audio, tylko do odsprzęgania zasilania.

System testowy to stary ale jary interfejs TC Konnekt 6 oraz układ z szeregowo połączonym testowanym kondensatorem i opornikiem 10kΩ do masy, czyli prosty filtr górnoprzepustowy, w takiej konfiguracji zwykle pracują kondensatory w torze audio. Poziom sygnału wynosił +10dBu czyli około 1V RMS.

Co się okazuje? Zniekształcenia samego interfejsu wynoszą około 0,0018%, mierzone oprogramowaniem ARTA, niezawodny REW aż takiej dokładności nie ma i pokazuje po prostu 0,002%. Poniżej na rysunkach pomiary wszystkich kondensatorów progamem REW – ARTA pokazuje zniekształcenia elektrolitów na poziomie 0,0022%, REW oczywiście nadal 0,002% 😉

Jak widzimy, wszystkie sensowne kondensatory wykazują się niemierzalnymi w tych warunkach różnicami w zniekształceniach. Na szczęście mamy dla porównania X7R, który w tym układzie pomiarwym (+10dBu) dla 100Hz ma zniekształcenia 10 razy większe, wynoszące 0,027% – czyli metoda działa. Dla zastosowań gitarowych w sumie nie ma o czym mówić i być może stąd ceramiczne lizaki we wzmacniaczach Fendera. W zastosowaniach hifi czy wręcz hiend może jest o co walczyć, ale aby to stwierdzić na pewno, potrzebne są dalsze testy, przy wyższych poziomach, z większą dbałością o połączenia i ich ekranowanie i z wykorzystaniem lepszego sprzętu pomiarowego. Postaram się.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.