Porównanie mikrofonów – gitara akustyczna

trzymikrofonyJaki jest najlepszy mikrofon do nagrywania gitary? Podobny test już był, ale dawno i z gitarą klasyczną, nylonową – porownanie-typow-mikrofonow-gitara-klasyczna. Teraz korzystając z krótkiej towarzyskiej wizyty Macieja Sobczaka zrobiłem krótkie subiektywne porównanie mikrofonów do nagrywania gitary akustycznej.

Maciej przyniósł małą starą gitarę akustyczną, nawet nie wiem, co to jest. Brzmienie specyficzne i nie każdemu musi się podobać – nam się podoba, używaliśmy przy ostatniej płycie, użyjemy przy kolejnej. Ustawiłem trzy mikrofony – Neumann U87, mój ulubiony Neumann TLM 103 oraz paluszek t.bone EM 700 – para za 240PLN! Niezbyt to sprawiedliwe, ale kto powiedział, że ma być łatwo? Przedwzmacniacz – stary TL Audio 5001 z ominiętymi lampami. Wszystkie filtry i tłumiki wyłączone, poziomy mniej więcej wyrównane, wzmocnienia jak poniżej – paluszek wymagał sporo więcej, neumanny niewiele i mniej więcej równo.

poziomy

Mikrofony ustawione blisko siebie jak najbliżej się dało, celują tradycyjnie w okolice 13 progu – kamera trochę ukośnie i dziwnie widać, ale jest jak być powinno. Dwa różne fragmenty, bez korekcji ani bez kompresji, trochę pogłosiku. Różnica w cenach mikrofonów – stukrotna 😉

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.