Uwaga! – Latencja. Mac i różne interfejsy.

Latencja-01-smallTelefon do przyjaciela pomaga 😉 Wykorzystując różne najnowocześniejsze i nie tylko interfejsy oraz nowego maka mini i7 wraz z Radkiem Barczakiem (e-muzyk.pl) trochę pogadaliśmy i przy okazji wykonaliśmy hurtowo sporo pomiarów. Testowe oprogramowanie to PT11 oraz Cubase 7, interfejsy za chwilę, po kolei.

Stanowisko pomiarowe to mój Pro-Tools HD, pracujący dla większej dokładności z częstotliwością próbkowania 96kHz. Pomiar polegał na nagraniu na jeden ślad wejścia interfejsu, a na drugi wyjścia, i zmierzeniu „odległości czasowej” pomiędzy. Interfejsów mieliśmy kilka, stare i nowe, korzystające z firewire, USB i thubderbolta – pełen przekrój.

Interfejs audio USB, firewire i ThunderboltInterfejs audio firewireJak widać, trochę tego się nazbierało 😉 – na szczęście, nie wszystko chciało działać ze wszystkim, więc aż tak dużo roboty nie było.

Testowaliśmy opóźnienia między wejściem i wyjściem analogowym w następujących przypadkach: odsłuch bezpośredni czyli direct monitoring, praca z najczęściej używanym podczas nagrań buforem 128 próbek oraz minimalnym dostępnym, zwykle 32 próbki. Wszystkich pomiarów dokonywaliśmy, jeżeli było to możliwe, dla częstotliwości próbkowania 44,1, 96 oraz ewentualnie 192, to ostatnie już tylko z ciekawości.

Interfejsy, które na razie udało nam się zebrać w jednym miejscu i czasie do testów, to:
Resident Audio T4 (Thunderbolt), Zoom TAC-2 (Thunderbolt), Apogee Quartet (USB), M-Audio Profire 2626 (firewire) i przypadkowo starutki MOTU 828 w pierwszej wersji (firewire).

Ponieważ system pomiarowy pracował z częstotliwością próbkowania 96kHz, proszę pamiętać, że wszystkie opóźnienia podawane w próbkach dotyczą próbek 96kHz, nawet, gdy interfejs testowy pracował z niższą częstotliwością. W każdym momencie będę starał się podawać czasy opóźnienia także w milisekundach, dla uniknięcia nieporozumień.
W związku z tym najpierw przypomnimy sobie wartości opóźnień dotychczas testowanego sprzętu i oprogramowania – latencja przetworników interfejsów Konnekt 6 oraz Pro-tools 96io była podobna i wynosiła 79-80 próbek (dla 44,1k), czyli 1,8ms. Niżej zejść się po prostu nie da, to są tylko przetworniki, nawet nie weszliśmy z sygnałem do komputera. System Pro-Tools HD w wersji sprzętowej dodaje do opóźnienia przetworników tylko pięć-sześć próbek, i cztery dodatkowe na wtyczkę – można wytrzymać, jest to bardzo dobry wynik. Podczas pracy z buforem jednak wszystko zaczyna się komplikować, najczęściej spotykana sytuacja, czyli bufor 128 próbek, oznacza przy częstotliwości próbkowania 44,1kHz (Cubase, interfejs firewire Konnekt 6) opóźnienie od wejścia do wyjścia wynoszące 463 próbki, czyli już 10,5ms – i z tymi dziesięcioma milisekundami z hakiem będziemy się porównywać.
Muszę przyznać, że rezultaty są co najmniej zaskakujące, z ujemnymi czasami włącznie 😉 – szczegóły już wkrótce!

Reklama

2 komentarze do “Uwaga! – Latencja. Mac i różne interfejsy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.