Odpowiedź impulsowa – jak blisko można dojść?

Celestion Greenback Audix i5Przy okazji prac nad nowym tłumikiem wpadłem na pewien pomysł związany z symulacją głośników za pomocą odpowiedzi impulsowej. Okazuje się, że po zastosowaniu prostego „patentu” można uzyskać zadziwiające rezultaty.

Zdejmowanie odpowiedzi impulsowej głośnika przerabialiśmy. Okazuje się, że można zrobić to łatwiej, szybciej i przede wszystkim lepiej. Zacznijmy od tego, że od niedawna mój ulubiony program REW ma opcję generowania odpowiedzi impulsowej bezpośrednio z pomiaru – tak więc nie musimy generować żadnego sweepa, przegrywać w innym programie i obrabiać w kolejnym, wszystko można zrobić w jednym darmowym programie REW, wykonując po prostu pomiar i eksportując wynik w postaci odpowiedzi impulsowej.

REW IR

Jest jednak pewien problem – REW „zaczyna” właściwą odpowiedź impulsową mniej więcej w pierwszej sekundzie pliku, to znaczy wstawia na początku sekundę ciszy, a sam „impuls” zaczyna się nawet nieco wcześniej niż po sekundzie. Ucięcie nie może być „automatyczne”, bo w pierwszej sekundzie jest nie początek, ale maksimum amplitudy odpowiedzi impulsowej. Wgranie takiego „impulsu” do wtyczki w większości przypadków powoduje może i dobre efekty, ale z sekundowym opóźnieniem, co raczej jest nieakceptowalne. Niektóre pogłosy splotowe (np. Waves IR) mają możliwość „ucięcia” początkowego fragmentu pliku odpowiedzi, czy może raczej zaczęcia jej nieco później – wszystko jedno, w każdym razie da się. Można też zastosować metodę Kolumba z jajkiem, czyli po prostu uciąć początek pliku odpowiedzi impulsowej w dowolnym edytorze i wyeksportować  nowy plik. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie bardzo fajnego symulatora splotowego głośników, który po prostu ignoruje ciszę na początku i gra dobrze z impulsem bezpośrednio z REWa – jest to Wall Of Sound znanej firmy Two Notes.

Wall Of Sound III

OK, nie jest to darmowy program, ale licencję uzyskuje się po wykupieniu dwóch impulsów na stronie producenta, co kosztuje szesnaście euro, i już mamy pełną wersję, która oprócz możliwości importu dowolnych odpowiedzi impulsowych ma też sporo innych opcji. Jest to naprawdę fajna wtyczka. Posiadacze Pro-Toolsa HD albo HDX powinni zainteresować się pogłosem impulsowym TL Space albo Space – jest to wtyczka sprzętowa, a więc umożliwia odsłuch w systemie bez bufora z minimalną latencją. Możemy oczywiście użyć darmowego krajowego keFira, jak poprzednio, aczkolwiek on tak długiego impulsu po prostu nie wgra, musimy skrócić plik. Cokolwiek zastosujemy, będzie brzmiało tak samo – a przynajmniej powinno. Tylko jak zrobić ten impuls?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.