Odpowiedź impulsowa – Room EQ Wizard

Celestion Greenback Audix i5Żeby wszystko było jasne, nagrałem krótki filmik pokazujący dokładnie, jak uzyskać „impuls”, czyli odpowiedź impulsową układu głośnik-mikrofon-przedwzmacniacz, przy pomocy darmowego programu REW. Procedura jest prosta i szybka, pozwala na precyzyjne zdjęcie charakterystyki aktualnie nagrywanego głośnika gitarowego.

Ważnym aspektem nagrań gitarowych jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia przez właściwe ustawienie i dobór typu mikrofonu. Można to robić na wiele sposobów, w każdym przypadku musimy uzyskać zadowalający efekt końcowy. Przy pomocy REW możemy szybko zdjąć odpowiedź impulsową, wykorzystując te same ustawienia i ten sam sprzęt, jaki używamy do nagrywania (w moim przypadku Pro-Tools) – jedyną niedogodnością jest konieczność wyjścia z programu DAW. Jest to procedura dająca taki sam efekt, jak poprzednio, ale użycie REW znacznie przyspiesza wszystkie operacja. Tak uzyskany „impuls” odpowiada dokładnie temu, co uzyskaliśmy podczas nagrywania, wykorzystuje bowiem tak samo ustawiony i ten sam mikrofon, przedwzmacniacz i interfejs. Oczywiście końcówka mocy jest inna, ale nas interesuje tylko pomieszczenie, głośnik, mikrofon i przedwzmacniacz.

Poniższy film pokazuje, jak szybko uzyskać „impuls” głośnika. Oczywiście żeby nie przynudzać nie o wszystkim wspominam i warto było by trochę więcej poustawiać, ale na początek wystarczy i działa, a chętni mogą drążyć dalej 😉

Niestety, lampowa końcówka gitarowa i końcówka tranzystorowa to dwa różne światy i wiemy, że „impuls” niekoniecznie nadaje się do „niewidocznego” wykorzystania. Jak zrobić impuls tak, aby brzmienie było identyczne? Da się? Tak. Już wkrótce!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.